Porota vybrala nejlepší umělce z rekordního počtu soutěžících

Nadace E-MOC-E má vítěze, kterým počtrnácté uspořádá výstavy a koncerty

Nadace E-MOC-E, která podporuje umělce v jejich tvorbě, pomáhá jim s prezentací díla a propojuje profesionální a amatérské umělce, zná své vítěze. Z velké konkurence rekordních 55 soutěžících letos vybrala porota nejlepší malíře, fotografy, básníky a muzikanty. Na podzim 2020 jim uspořádá výstavy a koncerty v Praze, Táboře a dalších českých městech.

Nadace E-MOC-E vznikla před 14 lety. Spolu se zakladatelem projektu, Milanem Deutschem, stály u zrodu také mediální tváře Kateřina Pospíšilová (vicemiss ČR a modelka) a herečka Chantal Pouillain.

Umělci se vždy od března představují veřejnosti na internetové galerii www.e-moc-e.cz, kde jejich dílo mohou lidé bodovat. Letos byl o prezentaci v bezpečném online prostoru vzhledem ke karanténě větší zájem než kdy předtím. Vítěze v kategoriích malba, foto, poezie a hudba vybírá odborná porota, složená z 20 osobností české kultury a galeristů. Mezi členy poroty jsou např. herečka Ester Kočičková, malíř Jan Kunovský, scénáristka a spisovatelka Monika Pavlíčková, modelka Kateřina Pospíšilová, jazzové zpěvačky Elena Sonenshine a Marta Marinová, kastelánka Jindřišské věže Lucie Dolfi, hudebník Václav Tobrman, majitelka galerie Černá Labuť Danuše Siering, herec a výtvarník Vojtěch Morava, kulturní producentka Vlasta Rydlová, fotograf Milan Junek, divadelní režisérka Erika Merjavá, zakladatel projektu – herec a producent Milan Deutsch a další.

  • V kategorii malba zvítězily Kateřina Valko, která vystaví své obrazy v pražské galerii Jindřišská věž a Zuzna Freyja, která bude mít výstavu v galerii Prostě Kafe.  
  • Nejlepšími fotografy se stali Jan Týc a Honza Walda Valík. Oba budou mít společnou výstavu v galerii Alternatif Mezibranská v srdci Prahy.  
  • Nejlepšími hudebníky se stali Jan Dočkal, Kateřina Mrázová a kapela Iceland.   
  • Porota vybrala i nejlepší básníky – Marii Dos Santos Samek, Irenu Topinkovou, Ingrid Hanušovou a Tomáše Chouru. Poezie a hudba se představí v rámci komponovaného večera v hudebním klubu Mandragor a na vernisážích vítězů.  

Za čtrnáct let prošlo projektem již 500 umělců, kteří se představili veřejnosti na internetové galerii. Nejlepší z nich se poté prezentovali v rámci 50 výstav, koncertů a komponovaných večerů v 6 městech.

“Projekt e-moc-e vznikl s cílem motivovat umělce v jejich tvorbě a usnadnit jim organizačně i finančně prezentaci jejich díla. Mám velkou radost, že se komunita umělců i galerií a výstavních míst každým rokem rozšiřuje, že se umělci setkávají, navazují kontakty a vzájemně se mohou inspirovat,” uvedl zakladatel projektu Milan M. Deutsch, který má sám za sebou řadu úspěšných výstav fotografií a obrazů a je autorem divadelních her, vč. muzikálu v divadle Semafor Alice, Alenka a voda živá.

Lucie Dolfi, kastelánka Jindřišské věže dodala: „Naše galerie je partnerem projektu e-moc-e již od jeho vzniku v roce 2006. Vystavují zde pravidelně vítězové každoroční soutěže a mohou se tak představit široké veřejnosti, která Jindřišskou věž navštíví. Aktivně se také zapojujeme do organizace a oslovování potenciálních umělců”.

„Do poroty projektu e-moc-e jsem vstoupil především proto, že vidím velký potenciál v prezentaci umělců v mimopražských galeriích a klubech. Chci tedy pomáhat vyhledávat příležitosti v českých regionech. Pro loňské vítěze jsme uspořádali výstavy v Táboře a Bechyni,“ dodává herec a pedagog Vojtěch Morava.